W miniona niedzielę (15 grudnia br.) wspólnota kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej spotkała się w sali po Mszy św., aby tradycyjnie podzielić się opłatkiem i wyrazić sobie nawzajem życzenia.
Niestety dla ponad 100 osób sala była zbyt mała. Z przykrością trzeba wspomnieć, że kilkanaście lat temu Polonia w Porto Alegre została oszukana i utraciła swój teren z dużym budynkiem. O tym niemoralnym wyzyskaniu Polonii może innym razem… W odróżnieniu od innych niedziel w ciągu roku, ta sprzed tygodnia, miała specjalny moment na refleksję przygotowującą do świętowania Bożego Narodzenia. Duchowe rozważanie przed Mszą św. poprowadził ks. Zdzisław, duszpasterz odpowiedzialny za wspólnotę polonijną w archidiecezji Porto Alegre.
Nie mam żadnej wątpliwości, że takie chwile, jak ta, o której wspominam pogłębia jeszcze bardziej więź Polonusów żyjących w stolicy stanu. Ta łączność, przechodząca ponad naszymi odczuciami i emocjami, lecz także umieszcza ponad kwestiami społecznymi, głęboki szacunek i przywiązanie do ojczystej kultury będącej żywotną i obecną wśród członków wspólnoty polonijnej w Porto Alegre.
Miasto Porto Alegre będące ważnym punktem Polonii w stanie Rio Grande do Sul, coraz bardziej wyraża zatroskanie, aby przeżywać wartości wypływające z zachowania i przeżywania ducha i poczucia polskości.
W stolicy Rio Grande do Sul żyją setki polonijnych rodzin, z których wiele promuje polskość i aktywnie uczestniczy we wspólnocie Polskiego Kościoła. Nasza wspólnota posiada swój specyficzny charakter, inny od wspólnot parafii lokalnych, pozostaje wspólnotą otwartą na tych, którzy nie mając polskiego pochodzenia, pragnął włączyć się w jej przezywanie wartości wiary i kultury i pragną zachowywać te duchowe polskie wartości i bogactwo jej kultury. Chociaż wśród rodzin polonijnych mieszkających w Porto Alegre, nie osiągnęliśmy ideału, aby wszystkie włączyły się w życie duchowe duszpasterstwa polonijnego, gdyż miasto jest bardzo rozległe, wiele rodzin mieszka daleko od kościoła polskiego, czy też przez wiele lat, kiedy nie było duszpasterza polonijnego, przyzwyczaiły się uczestniczyć w życiu duchowym miejscowej parafii terytorialnej. Jest miłą niespodzianką, kiedy takie osoby polskiego pochodzenia budząc w sobie polskość, coraz bardziej; co pewien okres, np. raz w miesiącu, uczestniczą w życiu duchowym polskiego kościoła. W ostatnich latach, spostrzegamy, że pojawia się wśród naszych Polonusów coraz większe zatroskanie o to, aby z większym przekonaniem uczestniczyć w wysiłku zachowania polskich wartości.
Napotykaliśmy wiele trudności, przez dłuższy okres byliśmy bez polskiego duszpasterza. Aktualnie społeczność polonijna w stolicy jest bardziej dynamiczną w swojej działalności przy współpracy z: Kościołem polskim, Konsulatem honorowym RP i Towarzystwem Polonia. Dzięki temu rzeczywistość ukazuje się inna i nowa. Polonusi w Porto Alegre planują i mają inne bogatsze spojrzenie na przyszłość, aby zaangażować się w promocję swojej macierzystej kultury. Można nawet ośmielić się stwierdzić, że zaczyna dominować w naszej stolicy stanowej nowy rytm życia polonijnego.
Tak więc nasze spotkanie opłatkowe, jakie się odbyło w minioną niedzielę (15 grudnia br.) nie ograniczało się do tradycyjnego spotkania z okazji kończącego się roku, czy też mającego wymiar społecznego współżycia. Całe rodziny, nasi niezliczeni sympatycy, zebrali się razem w sali kościelnej, aby przeżywać Boże Narodzenie „po polsku”! Świętowanie, do którego zostały włączone smaki polskiej kuchni, śpiew tradycyjnych kolęd i także duch wspólnoty rodzinnej; to wszystko było dla nas wielką niespodzianką, że przejęta tradycja pozostała głęboko zakotwiczona przez większość naszych rodaków.
Uroczyste, wspólnotowe dzielenie opłatkiem zorganizowaliśmy w niedzielę 15 grudnia, gdyż wiele rodzin, które posiadają domy czy apartamenty nad Oceanem korzystając z urlopów, po tym spotkaniu miało już opuszczać miasto oddalone od plaży o około 100 km. Inne osoby wybierają się do Polski, aby w kraju przodków świętować Boże Narodzenie.
Sergio Sechinski – konsul honorowy RP w stanie Rio Grande do Sul