Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Obchody 150 rocznicy Polskiej emigracji w Brazylii

Fundacja Jose Walendowski była organizatorem 150 rocznicy masowej emigracji polskiej do Brazylii.

Uroczyste obchody miały swój początek 23 sierpnia kiedy to nastąpiła premiera książki autorstwa Maria do Carmo Ramos Krieger o polskich emigrantach w tym regionie. Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii do Vale do Itajai i wzieli w niej udział pisarze, historycy, przedstawiciele instniejących w regionie instytucji kulturowych oraz dziennikarze.
Następnego dnia na placu Emigranta w Brusque SC odsłonięto dwa pomniki autorstwa Davida Rodrigues: Siewca oraz Chrzest.
Miejsce świętowania nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie na terenie obecnego powitu Brusque (w stanie Santa Catarina), 150 lat temu osiedliło się tu 16 polskich rodzin. Rok 1869 uznaje się za datę, która dała początek masowej polskiej imigracji do Brazylii.
Pomnik "Siewca" jest inspirowany innym pomnikiem - "Siewcą" dłuta Jana Żaka wystawionym w Kurytybie przez Polonię brazylijską w 1925 r. dla uczczenia stulecia niepodległości Brazylii. "Jan Żak, syn osadnika rzucił na cokół postać Mazura bez koszuli i bosego, który kroczy po zagonie i sieje. Siewca, chłop bezimienny, jeden z dziesiątków tysięcy, który nędzę polską opuścił bez żalu, wydziedziczony syn ojczyzny, który za oceanem stworzył nowe polskie życie.
Drugi pomnik "Chrzest" symbolizuje chrzest chłopca Estevão Sienovskiego, który urodził się w 1869 roku, jeszcze na statku, który sprowadził do Brusque pierwszych 16 rodzin polskich emigrantów. Został ochrzczony przez ks. Gattone 25 sierpnia tego samego roku. „Dlatego 25 sierpnia to Miejski Dzień Polskiej Imigracji do Brusque”
Pierwszy dzień uroczystości zakończył się koncertem zespołu Wołosatki z Kielc na ktory zaproszeni zostali goście wśród których byla pani Ambasador RP w Brazylii panie Konsul z Kurytyby oraz wielu przedstawicieli brazylijskiego świata polityki i nauki. Kielecka młodzież z charakterystyczną dla tego zespołu werwą przedstawiła piosenki turystyczne pokazujące piękno Polski, polskie pieśni ludowe oraz piosenki z brazylijskiej muzyki popularnej.
Jednak glówne uroczystości odbyły się w niedziele 25 sierpnia. Ich początkiem była Msza św której przewodniczył pochodzący z Brusque a pracujący obecnie w Polsce ks. Silvio Milak, a koncelebrował ks. Kazimierz Długosz prowincjał chrystusowców w Brazylii. O pradziadku księdza Silvio pisze w książce Drogą Pielgrzymów o. Ignacy Posadzy Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego, który na zlecenie kard. Audusta Hlonda pod koniec lat 20 i na początku lat 30 ubiegłego wieku odwiedzila polskie kolonie w Ameryce Południowej. Na zakończenie liturgii prowincjał chrystusowców przedstawił obecnym tę książkę któ®a z okazji 60 lecia pracy Towarzystwa Chrystusowego na Ziemi Krzyża Południa zostala przetłumaczona na język protugalski.
Kolejnym punktem programu była uroczysty obiad na którym oprócz polskich dyplomatów i polonijnych liderów przybyłych z całej Brazylii obecni byli także przedstawiciele brazylijskiego świata kultury i polityki. W pięknie udekorowanej polskimi barwami sali organizatorzy przywitali zebranych gości i rozpoczęto oficjalną część uroczystości. Zasłużeni dla Polonii lokalni działacze otrzymali wyróżnienia, wysłuchano okolicznościowych przemówień oraz odbyło się uroczyste przedstawienie wydanego specjalnie na 150 rocznice polskiej emigracji w Brazylii znaczka pocztowego.
Po degustacji polskich potraw, które obficie serwowano podczas obiadu nastąpiła część artystyczna uroczystości, którą rozpoczęły występy kieleckiego zespołu Wołosatki. Podobnie jak poprzedniego dnia także i w niedziele wzbudził on ogromny entuzjazm i był najważniejszym punktem tej części uroczystości. W oczach wielu uczestnikom uroczystości pojawiły się łzy wzruszenia oglądając występy polskiej młodzieży która przebyła ponad 11 tyś kilometrów by uczestniczyć w rocznicy polskiej emigracji w Brazylii. Po zakończeniu występów młodzieży z Kielc rozpoczęły sie koncerty zespolów folklorystycznych brzylijskiej Polonii, ktore licznie zjechały na centralne uroczystości rocznicowe Polskiej Emigracji w Brazylii.

wiecej zdjec w GALERII FOTOGRAFII

odsłon: 720 | Dodano: 2019-08-28 | aktualizowano: 2019-09-11 15:30:12 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej