to brazylijski tytuł książki Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego o. Ignacego Posadzego. Oficjalna promocja książki nastąpi 26 sierpnia podczas uroczystości jubileuszowych pracy księży chrystusowców na kontynencie Południowoamerykańskim.
Natomiast na parafiach prowadzonych przez chrystusowców w Brazylii książka zostanie przedstawiona podczas występów zespołu Pilsko z Żywca, który uświetni uroczystości rocznicowe.
Na trilha dos peregrinos to niezwykła książka w której spisane są losy polskich emigrantów przybyłych na przełomie XIX i XX wieku do Ameryki Południowej. Pierwszy raz ksiązka wydana została w Polsce w 1932 roku i cieszyła takim powodzeniem że w następnych kilku latach przygotowano kolejne jej wydania. Autor w sposób niezwykle barwny opisuje swoje podróże jakie na zlecenia kardynała Augusta Hlodna prymasa Polski a zarazem Duchowego Opiekuna Polaków żyjących poza granicami swojej Ojczyzny i Założyciela Towarzystwa Chrystusowego odbył odwiedzając ośrodki polonijne na kontynencie południowoamerykańskim. Bez wątpienia ksiązka oprócz interesującej fobuły jest kopalnią wiedzy o życiu i zwyczajach polskich emigrantów. Autor w mistrzowski sposób opisuje nie tylko ich codzienne zmagania przytaczając wiele nazwisk pionierów osadnictwa polskiego ale informuje także o życiu religijnym, klimacie, czy też ówczesnych cenach artykułów i produktów rolniczych. Wszystko to napisane językiem który nawet współczesnego czytelnika trzyma w napięciu i ciekawości. Informacje te były bardzo ważne dla ówczesnych czytelników, ciekawych rzeczywistości południowoamerykańskiej i kontynują nadal ważne dla wspólczesnych badaczy tego okresu oraz tych którzy pragną dowiedzieć się coś więcej o życiu swoich europejskich przodków. Książka jest także świadectwem ówczesnej mentalności, obaw i uprzedzeń. Choć dziś na pewne sprawy patrzymy inaczej to jednak winniśmy uszanować świat jej bohaterów którzy przecież wykazali się też niezwykłą odwagą i otwartością na to co nowe. Choć ks. Ignacy Posadzy opisuje w swej książce życie rodaków w kilku krajach kantynentu to jednak główną uwagę skupia na Brazylii. To właśnie z tego kraju napływały tysiące próśb o polskiego księdza który by towarzyszył rodakom w ich emigracyjnych zmaganiach. W odpowiedzi na ten głód polskiego kapłana w 1932roku Prymas Polski powołał do istnienia nowe zgromadzenie zakonne, które dziś znane jest pod nazwą Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. W 2018 roku Towarzystwo Chrystusowe odchodzi 60 lecie pracy na kontynencie południowoamerykańskim i właśnie dla uczczenia tej rocznicy przygotowaliśmy brazylijskie wydanie tej wspaniałej książki do której lektury serdecznie zachęcam.
|
|
|
|
|
|
|