Po ponad 50 latach pracy w parafii księża z Towarzystwa Chrystusowego przekazują parafie w Rio Claro do Sul pod opiekę księży diecezjalnych.
Parafia w Rio Claro do Sul zwana też Częstochową Parańska ma bardzo bogatą historię. Kolonizacja w tym regionie rozpoczęła się jeszcze w czasach "gorączki brazylijskiej". Już w 1884 roku z inicjatywy rządu imperialnego rozpoczęto prace przygotowawcze do osiedlenia imigrantów. Ponieważ pierwsi koloniści usytuowali się nad brzegiem rzeki odznaczającej się czystą wodą, stąd nazwa osady. W krótkim czasie emigranci polscy zbudowali kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Już w 1892 roku Polacy w Rio Claro do Sul mieli na miejscu swojego duszpasterza. Ze względu na wysoką wieżę świątyni, przypominającą Jasną Górę, utarła się nazwa " Częstochowa parańska ". Już w 1897 roku założono Towarzystwo Króla Jana Sobieskiego. Tego samego roku powołano do życia Towarzystwo św. Izydora. W następnym roku powstało Towarzystwo Tadeusza Kościuszki. Z czasem, po księżach diecezjalnych parafię przejęli księża misjonarze św. Wincentego. 4 stycznia 1970 roku parafia w Rio Claro do Sul została przekazana Towarzystwu Chrystusowemu. Pierwszym proboszczem z ramienia zgromadzenia został ks. Zygmunt Szwajkiewicz SChr. 6 października 1996 parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Rio Claro obchodziła stulecie istnienia. Jest to najstarsza parafia w regionie i diecezji Uniao da Vitória. 9 marca 1997 r. - podczas uroczystości 20-lecia istnienia diecezji w Uniao da Vitória został ogłoszony dekret biskupa ordynariusza Waltera Ebejera OP. o ustanowieniu diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Rio Claro do Sul. Dotychczasowy kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej został podniesiony do godności sanktuarium. Należy odnotować odwiedziny przedstawicieli hierarchii Kościoła z Polski. Pierwszym biskupem polskim, który odwiedził Rio Claro był biskup Teodor Kubina z Częstochowy. Dostojny gość z Polski przebywał w Rio Claro do Sul 25 grudnia 1935 roku w towarzystwie konsula Kulikowskiego i ks. wizytatora Bronnego. 23 marca 1978 roku (Wielki Czwartek) odwiedził Rio Claro do Sul biskup Szczepan Wesoły z Rzymu. Dostojny gość sprawował Mszę św. oraz spotkał się z wiernymi. Następnego dnia (Wielki Piątek) przewodniczył Liturgii św. 16 października 1991 r. biskup Szczepan Wesoły ponownie odwiedził parafię. W roku 2013 do parafii przybył Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, a 2015 roku ks. abp. Wacław Depo ordynariusz diecezji w Częstochowie. 2018r odwiedził Rio Claro także ks. bp. Wieslaw Lechowicz, który przebywał w Brazylii z okazji 60 lecia pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Poludniowej. Nie można nie wspomnieć pobytu w Rio Claro ks. Ignacego Posadzego współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego.
W czasie pracy chrystusowców w parafii zostało wybudowanych kilka kościołów filialnych, salonow parafialnych oraz wyświęconych 4 księży.
Uroczystość przekazania parafii pod opiekę księży diecezjalnych odbyła się 23 lutego 2020 roku. Towarzystwo Chrystusowe reprezentował ks. prowincjal Kazimierz Długosz natomiast diecezjie pod nieobecność księdza biskupa który w tym czasie udał sie do Rzymu z wizytą ad limina reprezentował wikariusz generalny ks. Jose Szczepański. Uroczystej liturgii przewodniczył ostatni proboszcz chrystusowiec ks. Anderson Spegiorin SChr. Podczas kazania ksiądz prowincjał uzasadniając konieczność oddania parafii podziękowal liderom parafii oraz wszystkim wiernym za dobrą współpracę. Następnie wymieniając nazwiska wszystkich proboszczów chrystusowców którzy tu pracowali, przekazał wiernym informacji o dalszych losach każdego z nich prosząc o modlitwę tak za zmarych jak i za tych którzy obecnie misje Towarzystwa pełnią na innych placowkach. Prowincjal zadeklarowal możliwość dalszej opieki nad tutejszymi wiernymi która przyjeła by charakter dojazdowy. Na zakończenie Mszy św przedstawicielka obecnych na Mszy św skierowala słowa podziękowania do ks. Andersona ostatniego proboszcza chrystusowca tej parafii, a przedstawiciel księdza biskupa ks. Jose Szczepański podziękował Towarzystwu Chrystusowemu za lata pracy nie tylko w tej parafii ale rownież i pozostałych, którym owocem są liczne powolania kaplańskie do diecezji. W uroczystej liturgii uczestniczyła także pani Konsul Dorota Bogutyn ktora także skierowala słowo wdzięcznosci do ks. Anderosna, a po zakończeniu uroczystości spotkała się z miejscowymi potomkami polskich emigrantów wyjaśniając przepisy mowiące o zdobyciu karty polaka. Należy zauważyć że możliwośc zdobycia karty polaka zainteresowanych jest bardzo duża grupa potomków polskich emigrantów, którzy mimo upływu wielu lat i braku możliwosci uzyskania polskiego obywatelstwa (wyjeżdzali często jeszcze podczas zaborów na paszportach państw które okupowaly Polskę) nadal kultywują przywiązanie do kraju przodków. Calą uroczystośc zakończyla się uroczystym obiadem oraz występami miejscowego zespołu folkloru polskiego.
Ponad 80 % mieszkańców Rio Claro do Sul jest pochodzenia polskiego, wiekszość z nich nadal kultywuje język polski i polskie zwyczaje.
Zdjęcia z uroczystość pożegnania chrystusowców można obejrzeć w Galerii Fotografii